عوارض چشمی مرض قند (دیابت)

3

بیمارانی که مبتلا به دیابت (مرض قند) می باشند ، باید بدانند که بدن آنها نمی تواند قند را به خوبی مصرف و ذخیره نمایند.سطح بالای قند خون می تواند موجب آسیب به اعضای بدن مانند : قلب ، عروق خونی ، اعصاب ، کلیه و چشم شود که درگیری عروق خونی در چشم را در اصطلاح چشم پزشکی رتینوپاتی دیابتی می گویند.

دیابت می تواند به قسمت های مختلف آسیب برساند و مشکلات متعددی در این عضو ایجاد نماید از جمله:آسیب به قرنیه-آب مروارید(کدر شدن عدسی)-آب سیاه-پیر چشمی زود رس-فلج اعصاب و اعضای خارج کره چشم-آسیب به عروق خونی لایه شبکیه چشم مهمترین عارضه چشمی دیابت ، آسیب به لایه شبکیه چشم است ،لایه شبکیه (پرده چشم) ، حساس به نور بوده و تصویر را به مغز ارسال می کند تا توسط آن درک شود.در بیمارانی که به مدت طولانی قند خون بالا داشته یا قند خونشان را خوب کنترل نمی کنند ، رگ های موجود در شبکیه دچار اختلال می شوند.این ضایعات به صورت تدریجی اتفاق می افتد در نتیجه در اوایل ایجاد بیماری ، فرد علائم بینائی واضحی ندارند.در صورت عدم درمان به موقع رتینوپاتی دیابتی در نهایت پیشرفت کرده و منجر به تاری دید و نابینائی می شود.از علائم اولیه درگیری چشمی در دیابت ، تاری دید ، دیدن جرقه هایی در میدان دید، مگس پران ، حملات گذرا از تاری دید که در این صورت بیمار باید بلافاصله به چشم پزشک مراجعه نماید.
عوامل خطر ابتلا به رتینوپاتی دیابتی(مشکلات شبکیه چشم در مرض قند )چیست؟
۱-مدت زمان طولانی مبتلا به دیابت
۲-کنترل ضعیف قند خون
۳-وجود درگیری در کلیه به طور همزمان
۴-بارداری
۵-فشار خون
۶-مصرف دخانیات
۷-چربی خون بالا
تمام موارد فوق باعث شدت درگیری شبکیه چشم و عوارض بیشتر چشمی می شود.
انواع رتینوپاتی دیابتی:
۱-بیماری شبکیه بدون وجود عروق جدید:
در این نوع بیماری عروق شبکیه آسیب دیده اند و خون و مایع از رگ ها نشت میکند معمولا خونریزی به صورت لکه ای بوده و روی دید اثری ندارند و اگر نشت مایع زیاد نباشد با کنترل قند خون و فشار خون و چربی خون ، ترک سیگار و اصلاح الگوی زندگی بدون اختلال قابل ملاحظه در دید ، کیفیت زندگی خود را می توان حفظ کرد.
در صورتی که وجود خونریزی ها در محل خفیف یا متوسط درگیری شبکیه آگاهی یابد با معاینات منظم و مداوم می تواند از پیشروی آن به مراحل شدیدتر پیشگیری کنید.
در صورتی که خونریزی و مایع زیر لکه زرد چشم زیاد باشد با صلاحدید پزشک خود از درمان با لیزر بهره می بریدو از پیشرفت بیماری به مرحله بعد جلوگیری می کنید.

۲-بیماری شبکیه با وجود عروق جدید:
اگر آسیب عروقی به شبکیه زیاد باشد و خونرسانی بیشتر شود ، عروق جدید در شبکیه ایجاد می شود. این عروق نازک و شکننده بوده و دارای یک پرده با خاصیت کششی بر شبکیه می باشند.کشش مزمن این پرده عروقی موجب خونریزی های مکرر در سطح لایه ژلاتینی چشم و جلوی شبکیه و در نهایت پارگی های کششی شبکیه و تاری دید شدید می گردد.درمان در این مرحله بسیار سخت تر و بهبود چشم کمتر می باشد و حتی ممکن است نیاز به چندین بار لیزر و عمل جراحی شبکیه نیز باشد.

به یاد داشته باشیم:
پیشگیری بهتر از درمان است .با ایجاد روش های جدید تشخیص و درمان دیابت می توان با تشخیص به موقع از عوارض شدید آن جلوگیری کرد.
یکی از مهم ترین اصول درمان کنترل قند خون ، فشار و چربی بالای خون و ترک سیگار است. در صورتی که علامت جدیدی به صورت تاری دید ناگهانی ، مگس پران و جرقه زدن احساس کردید بدون توجه به نوبت بعدی به صورت اورژانسی به چشم پزشک خود مراجعه کنید.