عینک آفتابی

عینک آفتابی

اشعه ماورای بنفش به عنوان یک اشعه مضر برای چشم شناخته می شود که منشا آن نور خورشید است و در ایجاد بعضی از بیماری ها مثل آب مروارید ، ناخنک ، سرطان های پوست و برخی از مشکلات شبکیه نقش دارد.یک عینک آفتابی با تیرگی مناسب می تواند تا حد بسیار زیادی مانع از ورود این اشعه به چشم شود.امروزه استفاده از عینک آفتابی در جوامع مختلف و در سنین متفاوت بسیار متداول شده است اگر چه اکثر افراد در انتخاب عینک آفتابی بیشتر به جنبه های زیبایی آن توجه می کنند ولی باید به خاطر داشت که انتخاب یک عینک آفتابی مناسب می تواند توانایی بینائی افراد را افزایش داده و با جلوگیری از عبور امواج زیان آور به سلامتی چشم کمک شایانی نماید.
استفاده از عینک آفتابی در سال ۱۹۴۰ در کشورهای پیشرفته متداول شده است ولی متاسفانه در شهرهای کوچک ،کشورهای در حال توسعه هنوز به فردی که از عینک آفتابی استفاده می کند به چشم دیگری نگاه می کنند.
مشخصات عینک آفتابی:
بیشتر چشم پزشکان توصیه می کنند از عینک آفتابی استفاده کنید که بتوان ۹۰ تا ۱۰۰ درصد اشعه ماورای بنفش A,Bطول موج ۴۰۰ نانومتر را جذب کند اکثر این عینک آفتابی ها با علامت UV 400مشخص می شوند ولی اتحادیه اروپا تا ۳۸۰ UV را نیز استاندارد می داند ولی این مارکها ممکن است به تقلب بر روی عینک درج شده باشد که روش فهمیدن آن از دستگاه های مخصوصی است که اشعه ماورای بنفش را به عینک می تاباند و میزان جذب آن را معلوم می کند که در اکثر مطب های چشم پزشکی موجود می باشد.عینک های آفتابی علاوه بر خاصیت فوق بایستی خاصیت مهارکنندگی نور آبی انرژی دار را هم داشته باشند که یک لایه مخصوص روی این عینک های آفتابی تعبیه می شود که از ورود این اشعه مضر که عامل مهمی برای تخریب سنی شبکیه (AMD) می باشد ،جلوگیری کند.
انتخاب عینک آفتابی:
عینک آفتابی بایستی طوری انتخاب شود که به اندازه کافی به چشم نزدیک باشد تا حدی که سطح خلفی آن با مژه ها تماس پیدا نکند.کناره های آن بایستی طوری باشد که نور خورشید نتواند از کنار به چشم بتابد.
تیرگی عینک آفتابی ممکن است مضر باشد چون با بازشدن مردمک زیر آن و عدم فیلتر شدن اشعه مضر به اندازه کافی ، ورود این اشعه به چشم آسانتر خواهد شد.پس تیرگی باید به اندازه ای انتخاب کرد که شخص بتواند از داخل آینه چشم خود را از پشت عینک آفتابی ببیند و یا با مشورت با چشم پزشک خود و معاینه چشم و وجود یا عدم وجود مشکلات چشمی مربوط به نور زیاد و یا برحسب شغل خود میزان تیرگی عینک را انتخاب کند.
رنگ عینک آفتابی ، گارانتی خوب بودن عینک آفتابی نیست ، ولی رنگ های دودی ،قهو ه ای ،خاکستری و زرد در مهار اشعه ماوراءبنفش موثرند .رنگ خاکستری بدلیل تداخل کمتر در دید رنگ ، برای افرادی که دچار کوررنگی نیستند بهتر است و بهترین انتخاب برای رانندگی و خلبانی می باشد.
عینک قهوه ای باعث افزایش توانایی دید در هوای بسیار روشن و در محیط مه الود می شود.کسانی که اختلال دید رنگ قرمز دارند عینک های قهوه ای و کسانی که اختلال دید رنگ سبز دارند ، عینک سبز رنگ مناسب تر است و عینک آبی اصلا توصیه نمی شود.
قیمت بالای عینک نیز نشانه بهتر بودن عینک نیست .در بررسی که در استرالیا در سال ۱۹۹۵ انجام شد میزان جذب اشعه بسیاری از عینک ها با نام های تجاری معروف و با قیمت بسیار بالا برابر با عینک های معمولی و متوسط بوده است.
بعضی از افراد برای پوشاندن عیب ظاهری چشم از عینک استفاده می کنند که در این افراد عینک های آفتابی با سطح آینه ای توصیه می شود.
توجه داشته باشید که عینک های آفتابی معمولی جاذب اشعه مضر نور خورشید در مواقع خورشید گرفتگی (کسوف) نیستند.عینک های فتوکرومیک و پلاریزه در مبحث جداگانه توضیح داده می شود.