مگس پران(فلاتر)

مگس پران

به دیدن اشیاء شناور در میدان دید مگس پران می گویند.بسیار شایع بوده و وقتی به یک زمینه روشن نگاه می کنید یا حتی وقتی در روز روشن چشم خود را می بندید این اشیاء دیده می شوند. مگس پران معمولا بدلیل وجود رسوبات با اندازه های مختلف و تراکم متفاوت در مایع زجاجیه ، جلوی پرده شبکیه می باشد.
با گذشت زمان و افزایش سن ، مایع زجاجیه شفافیت زمان جوانی را از دست داده و رسوبات شفافی در آن ایجاد می شود که در جلوی پرده شبکیه شناور بوده و با گذشت نور از آنها سایه آن روی پرده شبکیه می افتد و توسط فرد دیده می شود.اکثرا به شکل نقطه یا خط ، ریسمان باریک و یا مثل شبکه ای که در روی بال مگس وجود دارد دیده می شود اکثرا به آرامی حرکت کرده و با حرکت سریع چشم سریعا جابجا می شوند.
مگس پران شایع بوده و معمولا تغییری در طی سالها پیدا نمی کند و مشکل خاصی برای چشم ایجاد نمی کند.
مگس پران فقط مشکل افراد مسن نیست و در افراد جوان بخصوص آنهایی که نزدیک بین هستند یا سابقه ضربه به چشم دارند یا آنهایی که تحت عمل جراحی آب مروارید قرار گرفته اند بسیار شایع می باشد.مگس پران از نوع مادرزادی نیز در بعضی افراد جوان دیده می شود.
علل مگس پران :
- در ۹۸ درصد موارد مگس پران بدلیل تغییرات بی خطر در مایع زجاجیه که در بالا توضیح داده شد ایجاد می شود(از دست رفتن شفافیت مایع زجاجیه بدلیل سن).
- مگس پران ممکن است بدلیل فاصله گرفتن زجاجیه از شبکیه (PVD) باشد که علت آن آبکی شدن مایع زجاجیه و از دست رفتن حالت ژلاتینی آن می باشد.در این حالت زجاجیه حالت چروک پیدا می کند و باعث تحریک شبکیه یا حتی کشش روی شبکیه می شود.اگر این کشش روی شبکیه به حدی باشد که به شبکیه آسیب برساند ،(سوراخ شبکیه ایجاد کند یا شبکیه را پاره کند) خطرناک بوده و سریعا بایستی اقدام اساسی انجام شود. در این مواقع مگس پران بزرگتر و تو پر یا به شکل حلقوی می باشد و ممکن است همراه دیدن جرقه یا نور باشد.
- مگس پران می تواند به دلیل مصرف بعضی داروها باشد مثل : بعضی دارو های پوست (ضد آکنه) ، داروهای لاغری ، داروهای روان گردان و داروهای غیر قانونی.
- پارگی شبکیه ، عفونت گربه ، التهابات چشمی ، اختلال در شبکیه در لایه اشکی ، عمل جراحی چشم ،هر گونه عمل جراحی روی صورت ، ضربه به چشم و ضربه به سر ، خونریزی داخل زجاجیه بدلیل قند خون بالا از علل شایع مگس پران می باشد.
چه موقع به مگس پران اهمیت بیشتر داده می شود؟
در صورتی که تعداد ، اندازه ، شفافیت اشیاءشناور جلوی چشم تغییر کند ،و یا همراه مگس پران جرقه در میدان بینایی ایجاد شود ، یا با کاهش بینائی یا اختلال در میدان دید همراه باشد ، بررسی و معاینه کامل چشم پزشکی لازم است.
با مگس پران چگونه برخورد کنیم؟
مغز به طور طبیعی این توانایی را دارد که به چیزهای کم اهمیت در میدان بینائی توجه نکند.به مرور زمان مگس پران توسط فرد فراموش می شود و فرد یاد می گیرد که به آن توجه نکند.
مگس پران نیاز به درمان داروئی و جراحی ندارد و قطره های چشمی باعث کم شدن آن نمی شود، بعضی محققین اعتقاد دارند رژیم غذایی مناسب ، مصرف سبزی تازه ، عدم مصرف غذاهای آماده ، عدم مصرف سیگار و عدم مصرف بی رویه و  خودسر دارو در کنترل بیماری و تقویت چشم و سایر اعضای بدن موثر و مفید می باشد ، که البته این مسئله فقط مربوط به مگس پران نمی شود و برای کل اعضای بدن اهمیت دارد.عدم خوابیدن روی صورت ، عدم مالیدن شدید چشم ها نیز برای زیاد نشدن مگس پران ذکر شده است.کار با کامپیوتر ،مطالعه زیاد ، تماشای تلویزیون ارتباطی با ایجاد مگس پران نداردولی خستگی ناشی از آنها می تواند توانایی مغز را در عدم توجه به آن کم کند. در مواردی که مگس پران همراه با عارضه یا بیماری چشمی و یا با پارگی شبکیه باشد بایستی سریعا اقدام به جراحی یا لیزر شبکیه انجام شود تا عارضه پیشرفت نکند و مشکل ساز نشود.
توجه داشته باشید:
اگر مگس پران زیاد ، پررنگ ، تیره ،بی حرکت ، حلقوی شد.
اگر همراه با کاهش بینائی یا کاهش میدان دید (تاری اطراف)شد.
اگر همراه با جرقه(دیدن نور از کناره های چشم) شد.
حتما به چشم پزشک خود اطلاع داده و با معاینه کامل چشمی از عوارض خطرناک آن جلوگیری کنید.