مشکلات چشمی ناشی از کار زیاد با کامپیوتر

مشکلات چشمی ناشی از کار زیاد با کامپیوتر

به مشکلات موقتی که بر اثر کار زیاد و بدون وقفه و مداوم با کامپیوتر ایجاد می شود CVS می گویند.براساس مطالعات موسسه ملی سلامت شغلی آمریکا ۹۰ درصد افرادی که بیش از ۳ ساعت مداوم با کامپیوتر کار می کنند این علائم را دارند.
شایع ترین این علائم:
- خستگی و درد در چشم ها
- سردرد
- تاری دید ،دو بینی
- خشکی چشم ها و تحریک پذیری چشم ها
- درد در گردن و شانه
این علائم با نور کم یا زیاد محیط ،پراکندگی نور از صفحه کامپیوتر ، فاصله نامناسب ، وضعیت بد نشستن ، ضعف بینائی اصلاح نشده بدتر می شود.
چگونه می توان با این مشکل مقابله کرد؟
مراقبت از چشم ها:
بعضی از افراد که ضعف بینائی کم دارند و در شرایط دیگر زندگی و کار نیاز به عینک ندارند در مواقع کار با کامپیوتر بهتر است از عینک استفاده کنند.گاهی اوقات تجویز عینک مخصوص کار با کامپیوتر کمک کننده خواهد بود.در بعضی افراد هماهنگی چشم ها و حرکت همزمان آنها دچار اختلال خفیفی است که فقط با معاینه چشم توسط چشم پزشک مشخص می شود،مثل انحراف چشم به خارج در کار نزدیک یا دور بودن نقطه تطابقی هر دو چشم نزدیک یا ضعف عضلانی داخل چشم که این مشکلات بایستی توسط ورزش های خاص و تمرین های تطابقی اصلاح شود.
اصلاح شیوه کار با کامپیوتر:
وسط صفحه کامپیوتر بایستی ۲۰-۱۵ درجه (حدود ۱۲-۱۰ سانتی متر) از سطح چشم پایین تر بوده و فاصله وسط صفحه کامپیوتر تا چشم حدود ۶۰-۵۰ سانتی متر باشد و زاویه صفحه کامپیوتر با صفحه عمود نیز ۲۰-۱۵ درجه باشد.یعنی در اصل از بالا به صفحه کامپیوتر نگاه شود .صفحات دیگری که همراه با کامپیوتر بایستی بدان نگاه شود مثل نوشته ای که قرار است تایپ شود بایستی بالای صفحه کلید و پایین مانیتور کامپیوتر قرار گیرد بطوری که بدون چرخش گردن بتوان به این صفحه و صفحه کامپیوتر نگاه کرد.این کار بدون وجود هولدرهای مخصوص نگهدارنده ورق امکانپذیر نیست.
نور محیط:
نور محیط طوری باشد که انعکاس و پخش نور روی صفحه کامپیوتر نه از طرف پنجره و نه از طرف نور بالای سر وجود نداشته باشد.اگر امکان این کار نیست ، بایستی از صفحات ضد پخش نور (Antiglare Screen) استفاده شود.
نحوه نشستن:
صندلی بایستی راحت بوده و اتفاع آن نیز قابل تنظیم باشد و طوری تنظیم شود که کف پا روی زمین قرار گرفته و زاویه ساق پا و ران ۹۰ درجه بوده و زاویه پشت زانو با کفی صندلی ۱۰-۵ سانتی متر باشد.اگر صندلی شما دسته دارد بایستی زیر آرنج قرار گیرد بطوری که موقع تایپ مچ دست روی میز کامپیوتر قرار گرفته و روی صفحه کلید قرار نگیرد.
فواصل استراحت:
هر ۲ ساعت کار با کامپیوتر ۱۵ دقیقه به چشم ها ستراحت بدهید و هر ۲۰ دقیقه نگاه کردن مداوم به کامپیوتر ۲۰ ثانیه به نقاط دور در اطاق یا محل کار نگاه کنیدیا ۲۰ ثانیه چشم خود را ببندید تا چشم ها فرصت دوباره فوکوس کردن پیدا کنند.سعی کنید هر چند وقت یک بار به طور ارادی پلک بزنید تا سطح چشم شما خشک نشود.
اثر کامپیوتر بر دید کودکان:
در بچه ها نیز علائم شبیه بالغین ایجاد می شود ولی چند نکته وجود دارد که بایستی مورد توجه قرار گیرد:
۱-بچه ها مراقب چشم خود نیستند:موقعی که یک کودک با یک بازی جذاب کامپیوتری مشغول است گذشت زمان معنی نداشته ،هیجان زده به صفحه کامپیوتر از فاصله نزدیک بدون پلک زدن و بدون استراحت خیره می شوند ، این کار باعث بروز مشکلات تطابقی در کودک شده که چندین ساعت بعد از کار با کامپیوتر نیز ادامه داشته و باعث تحریک پذیری چشم ها می شود.
۲-چشم بچه ها زود عادت می کند: به مرور زمان بچه ها به علائمی که گفته شد مثل سردرد ، خستگی چشم ها عادت کرده و علائم آن نسبت به بزرگتر ها کمتر ظاهر می شود ولی موقعی که به یکباره ظاهر شود بسیار شدید تر خواهد بود.
بچه ها بدلیل خیره شدن به صفحه کامپیوتر و عدم پلک زدن ارادی ، خستگی شدید چشم ها پیدا می کنند که گاهی ضعف بینائی در چشم آنها معلوم نمی شود.
۳-محل نشستن برای بچه هامناسب نبوده : اکثرا میز کامپیوتر و صندلی آن برای بالغین آماده شده و آماده تهیه می شود.بنابراین کودک برای دیدن صفحه کامپیوتر مجبور است به بالا نگاه کند و بدلیل نرسیدن به صفحه کلید مجبور است با زانو روی صندلی بنشیند که این حالت باعث درد کمر ،زانو و گردن می شود .پس میز و صندلی کامپیوتر کودک جداگانه تهیه شود.
توجه داشته باشید:
یک فرد ممکن است در کارهای معمول نیازمند عینک نباشد ولی در کار با کامپیوتر شدیدا بدان نیاز داشته و بایستی استفاده کند.یک فرد ممکن است عینک داشته باشد و در کار معمول نیز استفاه کند ولی این عینک برای کار با کامپیوتر مناسب نباشد و مجبور باشد از عینک مخصوص و دیگری برای کامپیوتر استفاده کند.