عمل جراحی عیب انکساری

به هر گونه عمل جراحی که هدف آن برداشتن عینک یا کم کردن وابستگی به عینک یا لنز تماسی باشد را عمل جراحی عیب انکساری گویند.
عمل جراحی انکساری به چند دسته تقسیم می شود:
- عمل جراحی که یک لایه سطحی از قرنیه برداشته شده و اصلاح درون قرنیه انجام شده و دوباره لایه به جای خود برگردانده می شود مثل عمل جراحی ALK و لیزیک(lasik) .
- عمل جراحی که سطحی بوده و اصلاح روی سطح قرنیه انجام می شود مثل عمل جراحی PRK ، لازک و اپی لیزیک.
- عمل های جراحی که با برش روی سطح قرنیه (بوسیله چاقوی الماس) انجام می شود مثل PK ، MARK ، AK ، LRI این عمل ها برای اصلاح نزدیک بینی و آستیگمات بوده و بعضی از آنها مثل RK منسوخ شده و دیگر انجام نمی شود ولی LRI هنوز برای اصلاح آستیگمات تا ۲ دیوپتر به همراه عمل جراحی آب مروارید انجام می شود و بسیار موثر می باشد.
- عمل های وابسته به لنز داخل چشمی نیز نوعی عمل جراحی اصلاح عیب انکساری بوده و از تعویض عدسی چشم با لنز های شماره دار گرفته تا گذاشتن لنز آرتیزان روی مردمک انجام می شود.
در چه مواردی عمل جراحی عیب انکساری ممنوع است:
- نازکی قرنیه کمتر از ۴۸۰ میکرون ، قوز قرنیه یا حتی فردی که مشکوک به قوز قرنیه باشد .سن زیر ۱۸ سال.
- وجود بیماریها فعال عروقی و کلاژنی و روماتیسمی
- دیابت
- بارداری و زمان شیردهی
- خشکی شدید چشم – تب خال چشم ، لک قرنیه ، تنبلی چشم ، آب سیاه ، مشکل شدید شبکیه.
- افرادی که از عمل جراحی عیب انکساری توقع زیاد دارند معمولا از این عمل ها راضی نخواهند بود و بهتر است عمل جراحی انجام ندهند .در کل تحقیقات نشان می دهد ۹۵ درصد افرادی که به درستی انتخاب شده و عمل جراحی لیزیک انجام داده اند از این عمل راضی هستند.
چه کسانی می توانند تحت عمل جراحی عیب انکساری قرار گیرند؟
- سن بالای ۲۰-۱۹ سال
- شماره عینک حداقل ۲ سال تغییر نکرده باشد(بعضی مقالات یکسال را ذکر کرده اند)
- بیماری چشمی ، نازکی قرنیه ، بیماری های داخلی و قند خون نداشته باشد.
عواض:
سه درصد افراد دچار عارضه خفیف شده و عارضه کور کننده بعد از عمل جراحی لیزری گزارش نشده است.عوارض جدی در یک درصد موارد اتفاق می افتد.
- درد چشم در چند روز اول بخصوص بعد از PRK .
- پخش نور بخصوص در شب و افرادی که شدیدا نزدیک بین بوده اند.
- کدورت خفیف و سطحی قرنیه.
- خشکی چشم که با گذشت زمان بهبود می یابد.
- التهاب ، عفونت ، رشد نابجای سلولهای سطحی در عمق(بسیار نادر است).
افرادی که نمی توانند تحت عمل لیزری (لیزیک ، لازک ، PRK )قرار گیرند ، چه کار کنند؟
این افراد در صورتیکه اصرار به عمل جراحی عیب انکساری دارند ، بهترین عمل کار گذاری لنز داخل چشمی است که بهترین آنها آرتیزان می باشد.
آیا بعد از عمل جراحی عیب انکساری محدودیت کار و فعالیت وجود دارد؟
در این عمل های جراحی لیزری ، قرنیه نازک و ضعیف تر از حالت طبیعی شده و فشار ، ضربه ، کار سنگین پیشنهاد نمی شود.در افرادی که بدلیل نزدیک بینی شدید نازکی شبکیه داشتند ، این نازکی بعد از عمل جراحی عیب انکساری برطرف نمی شود و تمام مراقبت های لازم برای نازکی شبکیه (عدم انجام کار سنگین، وزنه سنگین ، محافظت در برابر ضربه ، معاینات مکرر شبکیه) بر قوت خود باقی است.

بارداری و عمل جراحی عیب انکساری؟
در زمان بارداری و شیردهی بدلیل بالا بودن سطح هورمونهای داخل بدن و ثابت نبودن شماره عینک انجام هر گونه عمل لیزری ممنوع می باشد.در صورتی که قصد لیزیک دارید بهتر است قبل از بارداری لیزیک شوید و ۶ ماه بعد از آن باردار شوید وگرنه بایستی تا ۲ ماه بعد از پایان شیردهی برای عمل جراحی صبر کنید. عمل های جراحی لیزری هیچ منعی برای زایمان طبیعی نبوده و هیچ عارضه جدی برای چشم بعد از زایمان طبیعی گزارش نشده است.
جدیدترین تکنولوژی در عمل جراحی لیزری:
با پیشرفت علم و تکنولوژی در دستگاه جدید لیزر اگزایمر (Femtosecond Laser) تمام مراحل عمل جراحی لیزری با لیزر انجام شده و نیازی نیست در مراحل اولیه تهیه فلپ برای ورود به داخل قرنیه از وسایل مکانیکی استفاده شود .با این روش دقیق ، صحت و ظرافت عمل جراحی بسیار بهتر شده ، بهبودی دید بعد از عمل سریعتر و درد بیمار کمتر خواهد یود.