پف اطراف چشم

پف اطراف چشم

ظاهر باد کرده اطراف پلک ها و بافت اطراف چشم برای بسیاری از افراد آزار دهنده و گاهی باعث اختلال در میدان دید فرد می شود.گاهی این تورم می تواند علامتی از یک بیماری خطرناک داخلی باشد.
مقدار اندک پف چشم در بعضی افراد طبیعی بوده و گاهی با راه رفتن زیاد ، زیاد خوابیدن یا کم خوابیدن ، بیدار شدن مکرر از خواب شبانه دیده می شود.
علل پف دور چشم:
- بعضی عفونت های ویروسی .
- حساسیت.
- مصرف زیاد نمک ، الکل ، سیگار
- بعضی بیماری های پوستی.
- افزایش سن.
- گریه زیاد و مکرر بدلیل نمک موجود در اشک.
- کم کاری تیروئید، بیماری های کلیوی ، کم کاری غدهای چربی پلک ها ، نارسایی قلبی یا کبدی .
کلا پف اطراف چشم بدلیل تجمع مایع زیر پوست پلک ، بیرون زدگی چربی ها ی کاسه چشم یا اضافه بودن پوست پلک ایجاد می شود.
بررسی و درمان:
پف اطراف چشم بخصوص اگر تازه ایجاد شده باشد حتما بایستی از نظر بیماری های داخلی بررسی شود و با درمان بیماری داخلی پف چشم نیز کمتر شود.
در مواردی که علت داخلی ندارد باید به موارد زیر توجه شود:
- کم کردن نمک در غذا ، استراحت کافی ، قطع سیگار ، عدم مصرف الکل
- کمپرس سرد ، استفاده از بالش بلند موقع خواب، استفاده از ماسک های میوه و خنک کننده.مثلا قطعات خیار را مستقیما روی پف اطراف پلک بگذارید.
استفاده از چای کیسه ای سبز یا معمولی بطوری که چای کیسه ای را دورن آب گرم گذاشته تا ۵ دقیقه سپس آنرا بیرون می گذاریم تا سرد شود دراز کشیده و چشم ها را می بندید سپس آنرا روی چشم ها قرار می دهید .در فصل گرما می توانید چای کیسه ای را بعد از خیس کردن در یخچال بگذارید و سپس بدین ترتیب استفاده کنید.
- برای کمپرس سرد می توان قاشق خالی را داخل یخچال بگذارید وقتی کاملا سرد شد آنرا روی پف اطراف چشم هایتان بگذارید.
- استفاده از خیار برش داده شده روی چشم ، سیب زمینی یا خواص ضد التهابی ثابت شده آنرا می توان التهاب اطراف چشم را کم کرد.
- سیب زمینی را برش داده بشویید و رطوبت آنرا بگیرید سپس آنرا داخل دستمال تمیز یا دستمال کاغذی بگذارید و به مدت ۱۵ دقیقه روی پلک ها بگذارید.
- ۲ عدد سفیده تخم مرغ را هم زده تا سفت شود سپس به پوست اطراف چشم و حتی تمام صورت بزنید و بعد از چند دقیقه بشویید این کار باعث سفت شدن پوست صورت می شود.
- شستشوی چشم ها هر روز صبح با آب خنک فقط ۱۰ ثانیه طول می کشد ولی در تنگ کردن عروق پوست و کم کردن پف روزانه اطراف چشم موثر است.
- آب به میزان کافی و لازم بنوشید ، مصرف سبزی ، میوه تازه که آنتی اکسیدان کافی داشته باشد.
- ماساژ پلک ها را به صورت صحیح انجام دهید.
- از شامپو یا صابون مناسب استفاده کنید.
- رو تختی و رو بالش خود را هر هفته در آب بسیار داغ بشویید.موجودات ریزی بنام مایت در وسایل خواب جمع شده که باعث تحریک پوست و التهابی شده آن می شوند با این کار این موجودات فعالیت خود را از دست می دهند.
در مواردی که چروک اطراف پلک زیاد است بوتاکس کاربرد دارد و در مواردی که پف چشم بدلیل پوست اضافه باشد ممکن است عمل جراحی نیاز باشد.