مژه (Eyelash)

M23کار مژه ها جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل چشم بوده و به دلیل حساس بودن هنگام نزدیک شدن جسمی به آن سریعاً  واکنش داده و پلک ها بسته می شود و بدین شکل از چشم ها محافظت می کند.

کم شدن مژه ها: (Madarosis)
-    در بعضی بیماریهای مزمن پوستی ، عفونی و بدخیمی ها مژه ها و حتی ابروها شروع به ریزش می کند که بایستی بررسی پزشکی انجام شود.
-    در بعضی بیماری های روماتولوژیک مثل لوپوس و پسوریازیس نیز مژه ها کم می شود.
-    بیماری های التهابی ، عفونت لبه پلک ، سوختگی لبه پلک ، رادیو تراپی.
-    بعضی از افراد به صورت عادتی مژه های خود را با دست می کشند تا کنده شود.چندین مورد از این افراد بخصوص در دختران جوان را در مطب داشتم و درمان بسیار مشکلی دارد.

التهاب مژه ها و پلک (Blepharitis) بلفاریت:
به تورم لبه پلک و مژه ها بلفاریت می گویند. این بیماری ممکن است به صورت حاد و سریع شروع شود یا به صورت مزمن و نهفته باشد با خارش ، قرمزی ، پوسته پوسته شدن لبه پلک ، گاهی درد ، قرمزی و خشکی چشم خود را نشان می دهد.گاهی اوقات هیچ علامت ظاهری نداشته و توسط معاینه چشم پزشک دیده می شود ولی علائمی مثل خشکی چشم ، خارش ، احساس جسم خارجی در چشم ایجاد کند.بعضی انواع بلفاریت ها عفونی بوده که بایستی حتما درمان شود بخصوص در بچه ها ، در صورت عدم درمان ممکن است باعث صدمه به شکل و ظاهر پلک یا عوارض داخلی چشم شود.
مژه اضافی لبه پلک:
مژه اضافی لبه پلک به دو شکل عمده دیده می شود:
-    یک ردیف مژه اضافی از غده چربی لبه پلک خارج شده و پشت مژه های اصلی قرار می گیرد.ممکن است بسیار ظریف بوده یا کاملاً واضح با چشم دیده شود.معمولا مشکل خاصی ایجاد نمی کند.
-    یک یا چند مژه که کج  رشد کرده و به داخل چشم تماس دارد.این نوع علائم و مشکلات زیادی ایجاد می کند و حتما بایستی درمان شود.علّت آن عفونت ، التهاب لبه پلک یا ضربه قبلی به پلک می باشد.

درمان در مراحل اولیه با قطره های نرم کننده بوده و در صورت عدم درمان برداشتن مژه یا سوزاندن آن با دستگاه کوتر یا لیزر می باشد.
در زمان های گذشته که تراخم زیاد دیده می شد یا در افراد مسن که در جوانی تراخم داشته اند زیاد دیده می شد و اکثراً همراه با کدورت قرنیه دیده می باشد.
عفونت مژه ها:
گاهی غده های ترشح کننده عرق یا چربی لبه پلک و مژه ها دچار عفونت شده ، تورم ، درد ، قرمزی ایجاد می کندکه بایستی درمان شود در مبحث شالازیون توضیح کامل تر داده شده است.
معمولا به این عفونت ها گل مژه می گویند.علّت اصلی آن کم خوابی ، کم آب شدن بدن ، دستکاری زیاد پلک ها با دست آلوده می باشد.در صورتی که به طور عود کننده و مکرر ایجاد شود بایستی بررسی داخلی بخصوص از نظر قند خون ، ضعف ایمنی ، کمبود ویتامین بدن انجام شود.
مایت مژه ها:
مایت یک نوع پارازیت یا موجود بسیار ریز میکروسکوپی است که از پوست های مرده لبه پلک تغذیه می کند و در لبه پلک اکثراً به شکل بی ضرر و بدون علامت خاصی زندگی می کنند.بعضی افراد به این موجودات ریز حساسیت داشته و یا ممکن است بلفاریت خفیفی در لبه پلک ایجاد شود.