مشکلات شبکیه ناشی از سن بالا

M24

شایع ترین علّت کاهش دید در افراد مسن ، (۵۰ سال به بالا) مشکلات شبکیه ناشی از سن بالا می باشد.
(AMD): این بیماری با ایجاد رسوب های سلولی ریز و زرد رنگی در ته چشم ، زیر لایه شبکیه شروع می شود.در این مرحله دید بیمار کاملا سالم است و فقط در معاینه روتین چشم پزشکی معلوم می شود.این رسوبات می توانند به تدریج بزرگتر ، متعدد ، به هم چسبیده شوند.
به مرور زمان لایه شبکیه روی این رسوب ها دچار ضعف سلولی شده و دید بیمار کاهش می یابد.در این مرحله دارو های پایین آورنده کلسترول و ترکیبات ویتامینی و آنتی اکسیدانها می توانند سرعت پیشرفت این بیماری به مراحل بالاتر را کند کند.
آرام آرام زیر لایه شبکیه رگ های خونی غیر سالم رشد کرده و باعث نشت خون و پروتئین زیر مرکز بینایی شده و باعث کاهش دید غیر قابل برگشت و تغییر در شکل و ظاهر شبکیه می شود.

علائم:
در مراحل اولیه هیچ علامتی ندارد ولی آرام آرام دید مرکزی بیمار کم شده و در مراحلی که خونریزی زیر شبکیه ایجاد شود ممکن است دید بیمار ناگهانی کاهش یابد ولی همیشه دید محیطی بیمار حفظ می شود.بعضی افراد دچار کج بینی تصاویر ، کاهش وضوح تصویر ، عدم تشخیص صحیح رنگ ها می شود.

فاکتور های خطر:
سن بالا :۱۰ درصد افراد بین ۶۶ تا ۷۴ سال و ۳۰ درصد افراد ۷۵ تا ۸۵ سال این بیماری را دارند.
سابقه خانوادگی : افراد با سابقه خانوادگی این بیماری نسبت به بقیه افراد ۳ برابر بیشتر به این بیماری مبتلا می شوند.
ژنتیک : وجودبعضی از ژن ها در سلول های بدن باعث پیشرفت یا ایجاد این بیماری می شود . این مسئله در بررسی ها و تحقیقات جدید ژنتیکی بدست آمده است.
فشار خون بالا –کلسترول بالا-چاقی بخصوص در مردان-تماس مدام با نور آفتاب بخصوص امواج آبی رنگ-کمبود ویتامین D- مصرف سیگار باعث افزایش خطر مبتلا به این بیماری می شود.

درمان:
کنترل فشار خون ، استفاده از عینک آفتابی و کم کردن وزن از اصول اولیه درمان بوده که حتما بایستی انجام شود.اثر مولتی ویتامین و آنتی اکسیدان در مقالات مختلف متفاوت ذکر شده است ولی در یک مقاله در سال ۲۰۱۲ معلوم شد اثر زیادی روی این بیماری ندارد هر چند در مقاله ۲۰۰۶ مؤثر بودن آن تأیید شده بود.
تزریق آمپول جلوگیری از تشکیل عروق جدید در شبکیه (IVB) به داخل مایع جلوی شبکیه و همچنین درمان ترکیبی گرما و دارو (PDT) در مراحل اولیه شروع بیماری پیشرونده مؤثر می باشد.