صدمات بسته چشم

M25اصابت مشت یا توپ به چشم یا جسمی که از حدقه چشم بزرگتر باشد به صورت و اطراف چشم باعث صدمات بسته به چشم می شود.این صدمات حتی اگر در ظاهر پارگی نداشته باشد می تواند باعث صدمات جبران ناپذیر مثلاً خونریزی یا بریدگی در عصب چشم ایجاد کند و نابینایی آن غیر قابل برگشت است.

اکثر اوقات این صدمات تورمی اطراف چشم ایجاد می کند که به مرور خون در آن جمع شده و باعث می شود چشم به طور کامل باز نشود و معاینه کامل چشم امکان پذیر نباشد.در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول کمپرس یخ در کاهش این ورم بسیار مؤثر می باشد.بعد از ۴۸ ساعت کمپرس گرم در جذب بهتر خون زیر پوست و پلک کمک می کند.
معاینه چشم حتما بایستی در چند جلسه تکرار شود. چون بعضی عوارض چشمی ضربات بسته در روزهای اول خود را نشان نمی دهد و به مرور زمان مشخص می گردد.
خونریزی زیر ملتحمه (لایه پوشاننده چشم) از شایع ترین علائم بوده که معمولا مشکلی در بینایی ایجاد نمی کند هر چند ظاهر ترسناک دارد.ولی خونریزی در اتاق قدامی چشم (جلوی عدسی) می تواند در ظاهر هیچ علامتی نداشته باشد ولی بسیار خطرناک بوده و حتی نیاز به عمل جراحی پیدا کنید.در نتیجه فریب ظاهر چشم در صدمات بسته چشم را نخورید حتماً توسط چشم پزشک معاینه شوید و اگر در روزهای بعد علائم جدیدی در چشم ایجاد شد مثل تاری دید ، مگس پران ، مشکلات میدان بینایی، دیدن جرقه در گوشه ها ، کج دیدن تصاویر ، دو بینی ، گود افتادگی چشم حتماً مجدد به چشم پزشک مراجعه نمایید.
پارگی شبکیه یکی از عوارض خطرناک ضربات بسته بوده که ممکن است در روزهای اولیه ضربه مشخص نباشد و آرام آرام پارگی کامل شده و دید بیمار افت پیدا کند در این موارد اکثراً عمل جراحی نیاز می باشد.
شکستگی استخوان های اطراف چشم (حدقه چشم) و گیر افتادن عضلات خارج چشمی در شکستگی نیز از عوارض ضربه بسته بوده که ممکن است بیمار دچار دو بینی ، گود افتادگی چشم ها ، بی حسی یا گز گز زیر چشم و قسمت بالای گونه ، عدم حرکت چشم شده که در این موارد عمل جراحی نیاز می باشد در موارد خفیف که عضله درگیر نیست یا شکستگی خطی کوچک باشدنیازی به عمل جراحی نمی باشد.
خونریزی داخل چشم ، خونریزی در شبکیه و آب مروارید ضربه ای ، جابجایی عدسی ، پارگی در مردمک ، فلج مردمک و باز ماندن دائمی آن ، صدمه به عصب چشم نیز از دیگر عوارض صدمات بسته به چشم می باشد.