کوررنگی

M28

از هر ۱۲ مرد و ۲۰۰ زن یک نفر دچار کوررنگی است.(هشت درصد مردان و نیم درصد زنان )
علت اصلی آن ژنتیک بوده و اکثراً از مادر به کودک منتقل می شود در بعضی بیماری ها عصب چشم  ، دیابت ، MS، ضربه مغزی و مصرف بعضی از داروها و یا در سن بالا نیز گاهی دیده می شود.

در ته چشم روی شبکیه ۲ نوع سلول وجود دارد یکی از آنها مربوط به دید در شب بوده و یکی از آنها مربوط به دید در روز. سلول هایی که مربوط به دید در روز می باشند در تشخیص رنگ نیز دخیلند.این سلول ها از نظر حساس بودن به طول موج نور به سه دسته تقسیم می شوند که هر کدام مسئول یک رنگ می باشند (آبی ، سبز ، قرمز) وقتی نور به چشم می رسد و تصویر در شبکیه تشکیل می شود امواج نور به وسیله این سلول ها به مغز فرستاده می شود و مغز بر اساس نوع سلول رنگی فرستنده این امواج تصویر را به صورت رنگی درک می کند.
این سه سلول رنگی با هم کار کرده تا طیف رنگ ها را ایجاد کنند.حال اگر این سلول های رنگی به دلیلی رنگ را درک نکنند یا در فرستادن رنگ به مغز مشکل داشته باشند مغز خود نخواهد توانست رنگ اشیا ء را درست تشخیص دهد.در نتیجه فرد دچار کوررنگی خواهد شد.
اکثر افرادی که کوررنگی دارند تصاویر را به طور واضح می بینند و دید کامل دارند ولی در تشخیص رنگ ها به طور دقیق دچار مشکل می شوند.
شایع ترین نوع کوررنگی Red/Green می باشد.این افراد قرمز خالص را به طور خاکستری می بینند و قسمت قرمز رنگ های ترکیبی را کمتر درک می کنند در نتیجه بنفش را آبی تشخیص می دهند.
اکثر این افراد متوجه کوررنگی خود نیستند حتی ممکن است تا آخر عمر فرد این کوررنگی مسئله ساز نشود ولی در معاینات جدید برای مدارس ، ادارات و استخدام نیروی های نظامی و انتظامی یا برای بعضی از کارهای خاص مثل جراحی ، خلبانی ، تست کوررنگی انجام می شود و فرد متوجه این اختلال می گردد.این اختلال در دید رنگ ارثی بوده و از مادر منتقل می شود.پیشرفت یا پسرفت ندارد و همیشه به همان شکلی که بوده وجود خواهد داشت.
نوع بسیار نادر کوررنگی وجود دارد که در آن کوررنگی کامل بوده و فرد تمام افراد و اشیاء اطراف خود را به صورت سیاه و سفید می بیند.
هیچ درمان خاصی برای کوررنگی وجود ندارد .در بعضی موارد کاربرد لنزهای قرمز یا عینک با شیشه قرمز در تشخیص برخی رنگ ها کمک کننده بوده ولی تشخیص بعضی رنگ ها را مشکل تر کرده است ولی در کل پیشنهاد نمی شود. امید است در آینده درمان ژنتیک بتواند این مشکل را حل کند چنانچه در سال ۲۰۰۹ در میمون سنجابی این مشکل را تا حدّی حل کنند.