سوختگی چشم

M29

سوختگی چشم یکی از موارد اورژانس واقعی چشم می باشد که بایستی سریعاً رسیدگی شود حدود ۱۸ % صدمات چشمی را شامل می شود و اکثر موارد سوختگی شیمیایی است.

در کل سوختگی به دو دسته تقسیم می شود:
۱-سوختگی شیمیایی:سوختگی ناشی از اسید و قلیا
۲-سوختگی حرارتی و ماوراء بنفش:که بر اثر مواد داغ یا برق زدگی ایجاد می شود.
شدّت سوختگی چشم بستگی به قدرت ماده سوزاننده ، مدت تماس چشم با این مواد ، غلظت ماده و قدرت نفوذ این ماده به داخل چشم باشد.
سوختگی می تواند بسیار سطحی در حد سلول های کاملاً سطحی قرنیه و چشم باشد و یا آنقدر شدید باشد که ماده به داخل چشم نفوذ کرده و باعث کوری  شود.
مشکل اصلی در سوختگی شیمیایی از بین رفتن عروق تغذیه کننده بافت های چشمی است که باعث می شود اکسیژن و مواد غذایی به بافت نرسد و این بافت ضعیف شده ، مورد حمله میکروب ها قرار گرفته و کم کم توانایی طبیعی خود را از دست می دهد و نمی تواند نقش صحیح خود در بینائی را به درستی انجام دهد و کم بینائی ایجاد شود مثلاً کدورت یا لک قرنیه به دنبال سوختگی با مواد شوینده که باعث تاری دید شده و حتی ممکن است نیاز به پیوند قرنیه باشد.
علل سوختگی شیمیایی:مواد شیمیایی که در محل کار یا منزل استفاده می شود عامل اصلی سوختگی شیمیایی چشم می باشد مثلاً جرم گیر ، سفید کننده ها ، لوله باز کن ها ، اسید باتری اتومبیل.
علل سوختگی حرارتی:مواد داغ اکثراً فر کننده مو ، سیگار ، مایعات داغ ، متأسفانه چندین مورد از ترکیدن زودپز به مطب مراجعه کردند که هم صورت و هم چشم سوختگی در حد متوسط داشتند.یکی از این موارد باعث خونریزی شدید داخل چشم شده که با ۲ بار عمل جراحی دید ایشان برگشت.
چندید مورد نیز از ترکیدن ترقه در عروسی ها و مراسم چهارشنبه سوری ، برخورد سیگار به چشم اطفال نیز مشاهده شده است.
سوختگی اشعه ماوراء بنفش : شایع ترین آن جوشکاری بدون استفاده از ماسک محافظ بوده.در موارد اسکی روی برف ها که از عینک استفاده نشود نیز ایجاد می شود.برق شدید ناشی از اتصالات صفحه برق فشار قوی نیز باعث سوختگی وسیع ولی سطحی چشم می شود.این سوختگی درد بسیار شدیدی دارد و اکثر افراد به اشتباه از  قطره های بی حس کننده که باعث بدتر شدن زخم و حتی تاخیر در ترمیم زخم می شود.
اصل مهم:
مهمترین اصل در سوختگی چشم پرهیز و پیشگیری است.
در مواردی که در منزل از مواد شوینده استفاده می شود ، حتما رعایت اصول اولیه انجام  شود،با فاصله مطمئن مواد شوینده و اسیدی داخل دستشویی ریخته شود از ماسک و عینک محافظ استفاده شود.
در موارد کاری نیز ماسک و عینک محافظ بسیار کمک کننده است به طوری که طبق بررسی انجمن پزشکی آمریکا ۹۰ درصد حوادث سوختگی چشم قابل پیشگیری بوده است.
شستشوی سریع با آب فراوان  مهمترین و بهترین اقدامی است که فرد در موقع سوختگی چشم بخصوص در موارد شیمیا یی می تواند انجام دهد.
اکثراً در مراکز اورژانس چشم پزشکی تمام امکانات برای شستشوی کامل چشم وجود دارد سریعاً خود را به یکی از این مراکز برسانید منتظر باز شدن مطب یکی از همکاران نمانید.تمام پزشکان مراکز اورژانس کشور آموزش لازم را برای درمان سوختگی چشم دیده اند .
بعد از شستشوی کامل حتماً به چشم پزشک مراجعه نمایید.