دانستنیهای در مورد مراقبت از عینک

M28

۱-موقع برداشتن عینک از روی چشم حتما با دو دست این کار را انجام دهید.برداشتن عینک با یک دست آن هم کاملا بی پروا و بدون ملاحظه باعث می شود که عینک از فرم عادی و معمول خود خارج شود.برداشتن عینک با دو دست و با آرامش موجب می شود که استحکام فریم عینک شما کاملا حفظ شود.

۲-برای تمیز کردن عینک از اشتباهات رایج دوری کنید.برخی از اسپری های تجاری که به منظور تمیز کردن شیشه به فروش می رسند معمولا ترکیبات شیمیایی خاصی دارند و الکل و موادی شبیه به آن در آن وجود دارد.بهتر است به جای این کار از ترکیب آب و قطره ای مایع ظرفشویی استفاده کنید و با استفاد از پارچه های مخصوص عینک آن را تمیز کنید چرا که پارچه های متفرقه حتی پارچه های نخی و نرم موجب می شود که عینک شما مخدوش شود.

۳-هنگامی که در فضای غبار آلود و مکانی شبیه ساحل قرار می گیرید سعی نکنید شن ، نمک یا غبار مانده بر عدسی عینک را با دست یا دستمال از بین ببرید.برای از بین بردن این مواد بهتر است ابتدا آن را با آب بشویید تا مواد مانده بر عدسی پاک شوند و سپس با دستمال مخصوص عدسی ها را خشک کنید.

۴-در دمای فوق العاده بالا عینکتان را در ماشین زیر نور آفتاب قرار ندهید.مواد بکار رفته در عدسی عینک ها در اثر نور آفتاب و گرمای شدید دچار مشکل می شود.درصورتی که در چنین وضعیتی گرفتار شدید بهتر است که عینک را برداشته و تلاش کنید آن را از گرما دور کنید.

۵-تحت هیچ شرایطی عینک را در بالای سرتان نگذارید.شاید به نظر بیاید که قرار دادن عینک روی سر باعث زیبایی شود اما باید این نکته را توجه داشته باشید که چربی های طبیعی موی سر و زبری موها می تواند به عینک شما آسیب برساند.

۶-عینک را طوری در جعبه مخصوص عینک قرار دهید که عدسی ها به سمت بالا باشد.

۷-هرگز با عینک به خواب نروید.

چگونه عدسی عینک خود را تمیز کنیم

۱-عدسی عینک را با دستمال مخصوص یا پارچه نرم کتان خشک کنید.هرگز از دستمال کاغذی یا دستمال دوربین برای خشک کردن استفاده نکنید.

۲-با خرید دستمال مخصوص عینک ، ژل یا اسپری لنز اثر انگشت و کثیفی و لکه را بر طرف کنید.

۳-با یک دست ،قاب عینک را نگه دارید.با انگشت شست و سبابه دست دیگر و حرکت دورانی به آرامی عدسی  را برق بیاندازید.به عدسی عینک زیاد فشار نیاورید.

۴-دستمال را هر هفته با صابون ملایم و نرم بشویید.هنگام شستشو از نرم کننده استفاده نکنید.

نکات و هشدارها

 ۱-برای دید بهتر در رانندگی در شب از عدسی های با آنتی رفلکس بالا استفاده کنید.

۲-در صورت عدم استفاده از عینک ، آن را داخل جعبه مخصوص و در جایی امن قرار دهید.

۳-از گوشه لباس خود برای تمیز کردن عینک استفاده نکنید . اغلب پارچه ها دارای الیاف ساینده ای هستند که روی عدسی خش و لکه به جا می گذارند.

۴-از سرکه ، سفید کننده و آمونیاک یا هر نوع تمیز کننده شیشه پنجره برای تمیز کردن عدسی عینک استفاده نکنید .این مواد باعث از بین رفتن وشش روی لنز عینک (مخصوصا لنزهای تلقی) می شوند به هیچ صورت قابل جبران نیست.